Najgorsza mama na świecie

Tak, jestem najgorszą mamą na świecie. Co robi taka najgorsza mama?

Ano, taka mama każe swojemu synowi czytać książki.  Wręcz zmusza go tego niecnego procederu. Jeden rozdział dziennie.

Dziecko jest bardzo zdenerwowane na mamę, histeryzuje, bo uwielbia grać na komputerze, to są dwie najcenniejsze godziny na świecie, nie mogą być niczym zmącone, a tu czas ucieka, robi się coraz później, a biedaczyna nie wie, co ma przeczytać. Podsunął mi pod nos komiks z kaczorem Donaldem – dowcipy. Matko, ratuj!

Najgorsza mama na świecie nie dosyć, że ogranicza dziecku dostęp do komputera, pozwalając na dwie godziny grania dziennie, to jeszcze jest nieczuła na płacz dziecka, któremu dzieje się ogromna krzywda – bo musi przeczytać te kilka kartek książki.

Słyszę to pojękiwanie, teatralne sapanie (syn na pewno będzie aktorem, ma wystudiowaną całą paletę emocji). Całą sobą odbieram tę krzywdę, jaką mu wyrządziłam. Kojarzy mi się to z szopką noworoczną, chociaż Nowy Rok był ponad tydzień temu.

Moje ukochane dziecko stara się zrobić z siebie ofiarę, myśląc, że będę miała ogromne poczucie winy. Nigdy w życiu.

W końcu matce kończy się cierpliwość i komunikuje, że kończy współpracę z synem. Oznajmia, że kiedy znów usłyszy płacz w trakcie czytania, zabiera z dwóch godzin jedną czwartą.

To zadziałało, zresztą szantaż ma moc sprawczą. Nie jest to pedagogiczne, ale skuteczne. Płacz ustał, syn czyta. Powraca nadzieja, że nie zostanie wtórnym analfabetą. Co za ulga.

Ale to nie wszystko. Okrucieństwo matki nie zna granic. Każe czytać – to jedno, ale potem trzeba jeszcze streścić przeczytany fragment.

Czy najgorsza matka na świecie ma wyrzuty sumienia z tego powodu? Nigdy.

Kiedy syn przetrawi te kilkaset znaków, kiedy coś tam streści – siada do komputera. Rozgoryczenie mija, złość mija. Świat znów nabiera odpowiednich barw. I znów wraca miłość do matki – rodzicielki.

I jak tu nie kochać dzieci.

 

Pozdrawiam ciepło 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *