Zapiekanka z bakłażana i pomidorów

Bardzo chciałabym napisać, że po raz pierwszy zapiekankę z bakłażana i pomidorów jadłam na greckiej wyspie Mykonos albo na Santorini , siedząc z mężem w tawernie, skąpani w blasku zachodzącego słońca. Zanurzeni w bieli i błękicie tamtejszych domków.

Albo w Prowansji, otuleni fioletem lawendy i ich pięknym zapachem. W idyllicznej krainie pełnej kolorów, ciepła i słońca.

Prawda jest zawsze bardzo przyziemna i nie ma nic wspólnego z powyższym romantyzmem. Zapiekankę przygotowała moja siostra dawno temu, kiedy jej synek miał roczek. Teraz zaczyna studia, duży chłopak.

Przyjechałam do niej z odsieczą. Jako młodsza, studiująca siostra miałam sporo czasu, żeby pomóc jej ogarnąć to całe zamieszanie związane z pojawieniem się dziecka. Siostra ledwo co skończyła studia, pracowała.  Po pracy zajmowała się synkiem, a jej mąż ciężko pracował na ich nowy dom.

Było już późno, jakoś uporałyśmy się z pełnym życia i energii małym bobasem. Postanowiłyśmy przygotować sobie coś pysznego. Ja nie znałam tego przepisu, więc się tylko przyglądałam. Gotowe danie jadłyśmy prosto z żeliwnej patelni. Było naprawdę pyszne.

Długie lata nie szykowałam bakłażana. Chyba o nim zapomniałam, a może w sklepach było ich jak na lekarstwo. Od dłuższego czasu często gości na moim stole. Czasami w wersji wegetariańskiej, czasami z boczkiem i mozzarellą.

Do przygotowania potrzebny jest jeden bakłażan, dwa pomidory, plasterki boczku, 2 jajka, mozzarella. Akuratna porcja dla dwóch osób.

Bakłażana kroję w plastry i griluję na patelni na złoty kolor. Taki jest najsmaczniejszy. Musi być przypieczony. Do formy wkładam bakłażana, na niego pokrojonego pomidora, potem warstwę  boczku, na boczek pokrojoną mozzarellę i zalewam to masą jajeczno- mleczną. Boczek można wcześniej przysmażyć. Oczywiście solę, pieprzę, a na pomidory sypię oregano

Tak przygotowaną formę wkładam do nagrzanego piekarnika i zapiekam około 30 minut, aż wszystko zaczyna bulgotać.

Na koniec niech trochę ostygnie. I można się zajadać ze smakiem.

Życzę smacznego 🙂

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *